Dcera legendy Svana na medaili nedosáhla, v bězích mezi juniory dominovali Rusové

msj_2013_logo_final_cmyk-horizont-datum

Dcera legendy Svana na medaili nedosáhla, v bězích mezi juniory dominovali Rusové

 

(LIBEREC, 23. ledna 2013) – Třetí den Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování 2013 v Liberci dominovali závodníci Ruska, kteří v obou běžeckých kategoriích získali kompletní sadu medailí. Julia Svanová, dcera slavné lyžařské legendy, na stupně vítězů nedosáhla, skončila až devátá. Z českých reprezentantů si nejlépe vedla běžkyně Petra Nováková, která na 5 km obsadila čtrnáctou příčku.

 

Juniorskou mistryní světa v závodu na 5 kilometrů se stala německá závodnice Victoria Carlová. Teprve sedmnáctiletá závodnice potvrdila svůj obří talent a po stříbru z pondělního sprintu získala v Liberci také nejcennější kov.

 

„Splnil se mi sen, nejdříve stříbrno ve sprintu a nyní zlato! Neumím ani popsat, jak jsem teď šťastná. Vlastně mi pořád nedochází, co se stalo a čeho jsem dosáhla. Dnešek je prostě skvělý,“ zářila v cíli šťastná vítězka.

 

Stříbro putuje do Rakouska, konkrétně k Terese Stadloberové. Devatenáctiletá běžkyně doběhla druhá se ztrátou více než čtyř vteřin. Na trati ve Vesci jí přitom osobně podporoval její otec Alois Stadlober, mistr světa ze štafety v Ramsau 1999.

 

Na medaili nedosáhla dívka, na kterou byla v Liberci upřena velká pozornost. Dcera legendárního běžce z 80. let minulého století a čtyřnásobného olympijského vítěze Gundeho Svana Julia Svanová doběhla na deváté pozici, ačkoliv na mezičase v polovině trati byla ještě druhá. „S umístěním jsem spokojená. Je to můj první šampionát, navíc v minulém roce jsem měla zdravotní problémy a téměř nezávodila. Otec uvažoval o tom, že do Liberce přijede, ale přemluvila jsem ho, ať raději zůstane doma,“ necítila se zklamaná sympatická Švédka.

 

Z českých reprezentantek se nejlépe umístila čtrnáctá Petra Nováková ze Slovanu Karlovy Vary. „S výkonem jsem poměrně spokojená, ale mrzí mě, že jsem byla před šampionátem nemocná a nemohla jsem pořádně trénovat. To mě stálo lepší výsledek. Doufám, že to vyjde třeba příští rok,“ řekla po závodě Nováková.

 

10 km juniorů: ruský koncert

 

Závod na deset kilometrů volnou technikou byl na MS juniorů v Libercii v režii ruských reprezentantů. Zlatou medaili si odváží Dmitrij Rostovcev, stříbrnou jeho krajan Arťom Malcev a bronz německý běžec Martin Weisheit.

 

„Věřil jsem ve vítězství, výborně mi jely lyže. Měl jsem perfektní informace o mezičasech mých soupeřů a to mi pomohlo udržovat se v dobrém závodnickém rytmu. Poslechl jsem radu trenéru, abych zvolil volnější začátek a ve druhém a třetím kole vystupňoval tempo,“ prohlásil v cíli zlatý Dmitrij Rostovcev.

 

 

Do stopy na trati ve Vesci se v mrazivém počasí vydalo rovných 99 závodníků. Ruskou dominanci zvýraznili v cíli pátý Tarasov a sedmý Červotkin. Ruští běžci potvrdili, že ve štafetě budou jednoznačnými favority na zlaté medaile. 

 

Na veseckém okruhu se však zpočátku rodilo překvapení. Na trati totiž v úvodních kilometrech doslova létal osmnáctiletý Kazach Sergej Malyšev. Na prvním mezičase (3,3 km) byl kazašský talent první před Rostovcevem. V dalším průběhu mu ale přece jen docházely síly. Na druhém mezičase (6,6 km) už byl čtvrtý, když ho předstihli všichni pozdější medailisté.
Dramatický byl souboj o stříbrnou medaili. Rus Malcev druhý nejcennější kov uhájil před Němcem Weisheitem o pouhých osm desetin vteřiny. Německý závodník však byl rád za medaili a na Liberec bude nadále rád vzpomínat. Před dvěma lety tu totiž získal zlato na zimní evropské olympiádě mládeže (EYOWF) 2011.

 

Čeští závodníci za svými ženskými protějšky zaostali a nejlepší dvacítka pro ně zůstala zavřená. Nejlepší z Čechů byl jednadvacátý Petr Knop ze Ski klubu Jablonec nad Nisou. Na šestnácté místo tam bylo pět vteřin, to zamrzí. Ale jsou tady i jiné závody, tak to třeba napravím. Atmosféra tady byla úžasná, na trati nebylo místo, kde by bylo ticho. Trať je ve Vesci velmi těžká, ale s tím se musíme vypořádat,“ zhodnotil svůj výkon Petr Knop.

 

iREPORTY.CZ located at , Liberec , Liberecký kraj . Reviewed by rated: 1 / 10