Klasici do 23 let: Hagaová získala první zlato pro Norsko, mezi muži suverénně zvítězil Rus Usťjugov

msj_2013_logo_final_cmyk-horizont-datum

Klasici do 23 let: Hagaová získala první zlato pro Norsko, mezi muži suverénně zvítězil Rus Usťjugov 

(LIBEREC, 24. ledna 2013) – Během čtvrtého dne Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let získala Ragnhild Hagaová na trati 10 km první zlato pro norskou výpravu. Mezi muži na patnáctikilometrové trati jasně dominovali Rusové – berou zlato a stříbro.

 

Ambiciózní norská výprava získala na MS juniorů a závodníků do 23 let vůbec své první zlato. Ze závodu na 10 kilometrů volně vytěžila nejcennější kov Ragnhild Hagaová. Z první medaile se raduje Kazachstán díky stříbrné Anastasii Slonovové.

 

Na nadprůměrně těžkou trať ve Vesci vyjelo ve čtvrtek dopoledne celkem jednapadesát závodnic. Podmínky ještě stěžovalo husté sněžení a tuhý mráz. Přesto se do cíle nepodívaly pouze dvě lyžařky.

 

Hagaová trať doslova proletěla, druhé Slonovové nadělila půl minuty. Silná byla zejména ve druhé polovině trati. Právě mladá Kazaška však předvedla obdivuhodný výkon, když po nevydařené první třetině závodu předjela sedm závodnic a zaslouženě brala stříbro.

 

„Jsem velmi spokojená. Dnes to byl opravdu vysilující závod, nemohla jsem si dovolit si odpočinout. Před dvěma roky jsem triumfovala i na světovém šampionátu jako juniorka, takže jsem ráda, že se mi na tento úspěch podařilo navázat,“ pochvalovala si vítězka Ragnhild Hagaová.

 

Českým reprezentantkám se příliš nedařilo. Nejlepší z trojice domácích nadějí byla třicátá Karolína Grohová. „Bylo to velmi těžké, ale zvládla jsem to, tak jsem ráda. Dá se říct, že jsem i částečně spokojená. Trať je tady hodně náročná, ale s tím nic neuděláme, prostě je to tady tak postavené,“ svěřila se v cíli vyčerpaná závodnice Dukly Liberec.

 

Dvaatřicátá dojela Sandra Schützová z Jilemnice. „Jelo se mi strašně špatně, měla jsem slabé nohy. Spokojená nemůžu být. Trať je tady šíleně těžká, navíc nebyla příliš svižná potom, co začalo sněžit,“ kroutila hlavou jednadvacetiletá závodnice.

 

Muži do 23 let: ruská nadvláda v patnáctce

 

Silní Rusové znovu potvrdili roli velkých favoritů v běžeckých soutěžích. Závod na 15 kilometrů volnou technikou opanoval Sergerj Usťjugov před Jevgenijem Bělovem. Bronz putuje do Německa zásluhou Thomase Binga.

 

Na nesmírně náročnou trať ve Vesci vyrazilo ve čtvrtek před polednem 84 závodníků. Podmínky byly velmi těžké, lyže totiž zpomaloval čerstvě napadaný sníh.

 

Usťjugov dominoval po celý závod, na všech mezičasech byl nejrychlejší a nakonec triumfoval o devatenáct sekund. Teprve dvacetiletý Rus navázal na své loňské galapředstavení na MS juniorů v Turecku, kde získal čtyři zlaté medaile. Jeho krajan Bělov vybojoval na letošním šampionátu už druhou medaili, v úterý byl totiž stříbrný ve sprintu.

 

„Je to fantastické, krásný pocit. Splnil jsem tak svůj cíl, prakticky po celou dobu závodu jsem jel na první pozici. Cítím se opravdu šťastný,“ radoval se v cíli suverénní vítěz Sergej Usťjugov z Ruska.

 

Čeští běžci na nejlepší třicítku nedosáhli. Nejlepší z nich byl Jakub Gräf třiačtyřicátý, když o šest desetin porazil čtyřiačtyřicátého Jana Šraila.

 

„Chtěl jsem skončit do třicítky, takže spokojený nejsem. Rozjížděl jsem to záměrně pomaleji, jenže potom mi dělalo problémy dostat se do závodu. Lyže jely docela dobře, zato s nohama to bylo horší. Byl to hodně dlouhý závod, je to jedna z nejtěžších tratí, co znám,“ řekl po závodě Jakub Gräf z Dukly Liberec, stříbrný medailista z evropské olympiády mládeže 2010 ve Szczyrku.

 

 

 

Z MSJ 2013 bude následovat ještě zpravodajství ze skoků na lyžích juniorek a juniorů.

 

 

VÝSLEDKY:

 

Ženy do 23 let – Individual (10 km volně, 51 účastnic): 1. Hagaová (Nor.) 27:50,4, 2. Slonovová (Kaz.) -29,5s, 3. Agreiterová (Ital.) -29,9, 4. Ringwaldová (Něm.) -30,4, 5. Staverová (Nor.) -32,7, 6. Slindová (Nor.) -41,6…30. Grohová, 32. Schützová, 35. Horká (všechny ČR).

 

 

Muži do 23 let – Individual (15 km volně, 84 účastníků): 1. Usťjugov 35:44,1, 2. Bělov (oba Rus.) -19,7s, 3. Bing (Něm.) -42,4, 4. Musgrave (Vel. Br.) -56,5, 5. Tarantola (Fra.) -1:09,6, 6. Clementi (Ita.) -1:10,1…43. Gräf, 44. Šrail, 48. Rádl, 60. Máka (všichni ČR).

iREPORTY.CZ located at , Liberec , Liberecký kraj . Reviewed by rated: 1 / 10