LIBEREC PŘIVÍTÁ V LEDNU 2013 BUDOUCÍ HVĚZDY SVĚTOVÉHO LYŽOVÁNÍ

hhghhhhhh

LIBEREC PŘIVÍTÁ V LEDNU 2013 BUDOUCÍ HVĚZDY SVĚTOVÉHO LYŽOVÁNÍ

 Liberecké areály na Ještědu a ve Vesci čeká další významná sportovní událost. Zhruba sedm set reprezentantů z téměř čtyřiceti zemí se zúčastní Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování v Liberci, které se uskuteční ve dnech 20. – 27. ledna 2013. Představí se zde také někteří účastníci zimní olympiády v Soči 2014.

 Zatímco junioři a juniorky do dvaceti let budou usilovat o patnáct sad medailí v běhu na lyžích, skoku na lyžích a v severské kombinaci, muže a ženy v kategorii do třiadvaceti let čeká šest soutěží pouze v běžeckých disciplínách. Pořadatelem akce je Svaz lyžařů České republiky a záštitu nad ní převzaly Ministerstvo, školství, mládeže, tělovýchovy a sportu ČR, Liberecký kraj i Statutární město Liberec.

Všechny soutěže budou hostit areály na Ještědu a ve Vesci. Pro běžecké disciplíny se současně připravuje záložní varianta v případě nepříznivých klimatických podmínek do Bedřichova. Hlavním ubytovacím zařízením a logistickým centrem celé akce se stane Hotel Babylon.  Činovníci Mezinárodní lyžařské federace (FIS) a VIP hosté naleznou zázemí v Clarion Grandhotelu Zlatý Lev.

„Liberec je na mezinárodní úrovni vnímán už tradičně jako výborný pořadatel. Věříme, že tomu bude i tentokrát, neboť na organizaci tohoto šampionátu se z převážné části podílí zkušený tým, který úspěšně zvládl průběh zimního olympiády mládeže EYOWF 2011. Naším cílem však rozhodně není připravit okázalou sportovní akci. Všechny prostředky jsou naopak investovány maximálně transparentně a účelně tak, abychom připravili co nejlépe krásné a dramatické souboje budoucích hvězd světového lyžování. Přípravy probíhají bez problémů podle schváleného harmonogramu a nyní čekáme na vhodné počasí, abychom zahájili zasněžování areálů,“ říká Roman Kumpošt, člen předsednictva FIS a prezident organizačního výboru.

BRÁNA KE SLAVNÉ KARIÉŘE

Společné mistrovství světa juniorů lyžařských klasiků se pořádá od roku 1991 a mezi jeho hrdiny patří nejslavnější jména historie. Tituly nebo medaile na nich získali a svou skvělou kariéru nastartovali například Petter Northug, Marit Björgenová, Therese Johaugová, Dario Cologna, Sven Hannawald, Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer, Anssi Koivuranta, Hannu Manninen, z Čechů Kateřina Neumannová, Lukáš Bauer, Martin Koukal,  Zuzana Kocumová, Martin Dvořák nebo Martin Jakš.

„Počátkem září rozeslal organizační výbor oficiální pozvánku všem 115 národním členským svazům FIS. Počítáme s akreditací zhruba dvou tisíc závodníků, členů realizačního týmu a hostů. V příštím roce oslaví Svaz lyžařů České republiky, jako nejstarší lyžařský svaz na světě, 110 let své existence. Šampionát tak současně odstartuje oslavy tohoto jubilea.
U příležitosti slavnostního zahájení 21. ledna na náměstí Edvarda Beneše v Liberci počítáme

také s unikátním srazem historických českých lyžníků,“ připomíná Oto Linhart, výkonný ředitel organizačního výboru.

Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let získalo tři slavné patrony. Stali se jimi současní špičkoví čeští reprezentanti a v nedávné minulosti velice úspěšní účastníci právě těchto soutěží –Martin Jakš v běhu na lyžích (mistr světa do 23 let 2008), Roman Koudelka ve skoku na lyžích (mistr světa juniorů 2007) a Miroslav Dvořák v severské kombinaci (třikrát bronzový junior z MSJ 2005 a 2006).

SPOKOJENÍ KOMISAŘI FIS

 V červnu pořadatelé absolvovali důležitou domácí prověrku. Do Liberce zavítali na inspekci zástupci FIS v čele se sportovním ředitelem severské kombinace Ulrichem Wehlingem.

„Komisaři si prohlédli oba sportovní areály a seznámili se také s dalším zázemím šampionátu, sportovním programem, organizačním zajištěním jednotlivých disciplín, logistikou v areálech i podobu slavnostních ceremoniálů. Na základě jejich připomínek došlo k některým úpravám oficiálního sportovního programu. S úrovní připravenosti i celkovou kvalitou zázemí projevili maximální spokojenost,“ doplňuje Ivo Gréger, sportovní ředitel organizačního výboru.

V září zahájil organizační výbor kampaň zaměřenou na nábor dobrovolníků, kteří se budou v devatenácti sekcích spolupodílet na zajištění hladkého průběhu šampionátu. Už počátkem listopadu se jich přihlásilo požadovaných 350 – v průběhu prosince všechny čeká školení v jednotlivých sekcích.

„Ještě před startem šampionátu podstoupí areály ve Vesci a na Ještědu důležité generálky. Ve Vesci se ve dnech 12. a 13. ledna 2013 uskuteční závody Světového poháru ve sprintu. Ve stejném termínu prověří stav připravenosti můstku na Ještědu účastníci republikového kvalifikačního závodu,“ uvádí Vanda Šulcová, generální sekretářka organizačního výboru.

OLYMPIJSKÝ VÍTĚZ CHCE DO DESÍTKY

Jedním z českých reprezentantů, kteří se mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let zúčastní, bude v severské kombinaci Tomáš Portyk, premiérový český olympijský vítěz mládeže z Innsbrucku 2012. Šestnáctiletý závodník LSK Lomnice nad Popelkou bude tentokrát bojovat se soupeři o čtyři roky staršími.

„Na konci léta jsem se podrobil operaci slepého střeva, takže musím dohánět měsíční tréninkový výpadek. Některá soustředění už jsem absolvoval také s reprezentačním seniorským týmem. V Liberci se budu snažit předvést co nejlepší výkon. S výkony na posledním šampionátu v Erzurumu jsem nebyl úplně spokojený. V prvním závodě jsem tam totiž poněkud přepálil běh a doplatil na vyšší nadmořskou výšku, ve druhém se mi ve větru nepovedl skok. Tentokrát bych už rád zaútočil na první desítku, a když mi na Ještědu vyjde skokanská část, je to reálné,“ přeje siTomáš Portyk.

iREPORTY.CZ located at , Liberec , Liberecký kraj . Reviewed by rated: 1 / 10