Rozhovor s Vojtou Dykem k jeho koncertnímu turné – Agrotec tour 2012

4c2d60bc-d8ba-49b5-a1f0-e440072af7c0

Rozhovor s Vojtou Dykem k jeho  koncertnímu turné – Agrotec tour 2012

zdroj foto: www.vojtechdyktour.cz

 

V tom, proč spolupráce vznikla, jsou jak zpěvák, tak bandleader Josef Buchta zajedno, malé odlišnosti jsou pouze v tom, zda první setkání provázela konzumace vína či tvrdého alkoholu:

Spolupráce vznikla celkem jednoduše. Vlastně ani nevím, jak by jinak měla vzniknout,“ vzpomíná Vojtěch Dyk„Bandleader B-Side Bandu Josef Buchta mi jednoho dne zavolal, jestli bych si s nechtěl zazpívat s  bigbandem a já na to, že ano, několik návštěv v Brně, několik lahví vína, dobrý poslech a hurá a jsme tu…“
„B-Side Band potřeboval zhruba před dvěma lety po čtyřech letech své existence impuls pro další rozvoj. Výběr zpěváka, který má předpoklady pro to, aby dokázal ustát energii 18 členného big bandu, který by dobře frázoval, cítil swing, měl rád jazz, byl schopen posunout možnosti kapely a zároveň připraven rozvíjet schopnosti svoje, nebyl ale vůbec jednoduchý. Takových zpěváků je u nás opravdu jako šafránu.  Vojta Dyk je velký talent, jež v našich končinách nemá konkurenci, a proto jsem mu zkusil zavolat,“ rozvádí to Josef Buchta„Potěšilo mne, že pro Vojtu byla nabídnutá spolupráce výzvou. Domluvili jsme se a on si přijel poslechnout náš koncert do Brna.  Pak jsme si dali panáka a dlouho si povídali.  Zjistili jsme, že máme podobné názory na hudbu a rozhodně by stálo za to vyzkoušet, jak nám to spolu půjde.“

A co obě strany na tomto spojení baví?

„Ono to spojení se u mě celkem nabízelo. Vyrůstal jsem v rodině, kde jazz a swing byly něco jako chléb s máslem a navíc mé megalomanské srdéčko si rádo plní velké sny a co je většího než bigband? Už jen symfonický orchestr a s tím už já zpíval. Ale hlavně: jednou to zkusíte  a  nechcete jinak. Takový energetický tlak, který vás žene, když stojíte před 20 muzikanty, to jen tak nezažijete..“ říká Vojta Dyk

Vojta je pro širokou veřejnost známý především jako herec a frontman kapely NightWork. Pro ty, kdo doposud nebyli na našem společném vystoupení a nezajímají se o swing a jazz, může působit toto spojení hodně exoticky anebo přinejmenším neví, co si mají pod ním představit. Big bandy mají ve světě, ale i u nás dlouholetou tradici. Nástrojové obsazení je natolik pestré, že dává interpretům možnost hrát si se spoustou barev, tónů, ale i rytmem,“ dodává Josef Buchta.

Téměř dvouhodinová show Vojty Dyka a B-Side Bandu nabízí  originální  verze  hitů domácí i světové hudební scény od Beatles přes Nirvanu až k legendárním písničkám Osvobozeného divadla.

„Občas vezmeme známé téma nějakého světového hitu a kompletně ho předěláme do swingového kabátu. Vkládáme do skladeb různé improvizační plochy a to jak ve zpěvu, tak v kapele a na základě hudebních, ale i divadelních fórečků vytváříme na pódiu různé příběhy. Komické na tom je, že málokdy víme, co z toho vznikne, a to je výzva,“ shodují s Vojtěch Dyk s Josefem Buchtou.

Kromě toho v programu premiérově zazní i několik vlastních autorských skladeb. Vše v působivém scénickém provedení, za nímž stojí ceněná dvojice Michal a Šimon Cabanovi. Exkluzívním hostem tour bude saxofonista Michal Žáček.

iREPORTY.CZ located at , Liberec , Liberecký kraj . Reviewed by rated: 1 / 10