Skiatlon juniorů: staří známí na stupních vítězů

msj_2013_logo_final_cmyk-horizont-datum

Skiatlon juniorů: staří známí na stupních vítězů

(LIBEREC, 25. ledna 2013) – Na světovém lyžařském šampionátu juniorů v Liberci pokračoval soutěžní program dvěma závody ve skiatlonu. Nejvyšší ze stupňů vítězů v obou kategoriích obsadili staří známí z minulých závodů – mezi juniorkami Rakušanka Teresa Stadloberová (dosud stříbro na 5 km) a mezi juniory Dmitrij Rostovcev (šampion na 10 km). Rusové získali v této disciplíně pět ze šesti medailí a potvrdili tak svou dosavadní běžeckou hegemonii.

 

Rakušanka Teresa Stadloberová však ruským reprezentantkám v kategorii juniorek vypálila rybník a připravila je o zlato ve skiatlonu na 5 + 5 kilometrů. V Liberci získala dcera Aloise Stadlobera, mistra světa ze štafety v Ramsau 1999, již druhou medaili, ve středečním závodu na 5 kilometrů brala stříbro.

 

Ruské běžkyně se seřadily od druhého do čtvrtého místa. Stříbrnou medaili získala Naděžda Šuňajevová, bronzovou Alisa Žambalovová a bez medaile skončila čtvrtá Anastasia Sedovová. Nejlepší z domácích reprezentantek Petra Nováková dojela na třináctém místě.

 

Do stopy na trati ve Vesci se při hromadném startu vydalo 71 závodnic, čtyři náročný závod v mrazivém počasí nedokončily. Běžkyně nejprve obkroužily dva okruhu klasicky, poté přezuly lyže a dalších pět kilometrů absolvovaly bruslařskou technikou.

 

Závod nejlépe odstartovala Žambalovová, na prvním mezičasu byla nejlepší. Její krajanka Sedovová zase nejrychleji zvládla přezutí. V bruslařské části ale nakonec kralovala Stadloberová. Na medaili jela v úvodu také dcera legendárního lyžaře Gunde Svana, Švédka Julia Svanová. Nakonec se však musela spokojit s šestým místem.

 

„Dnešek byl opravdu neskutečný. Po získané stříbrné medaili jsem doufala v umístění alespoň mezi nejlepšími třemi. Na trati bylo spoustu skvělých běžkyň, o to víc jsem šťastná. Dnes byla navíc docela zima, ale během závodu už mi bylo dobře. Předpokládala jsem, že mi půjde líp klasika, ale nakonec se mi lépe jelo volnou technikou,“ zhodnotila svůj zlatý výkon vítězka Teresa Stadloberová z Rakouska.

 

Velmi sympatický výkon podala česká reprezentantka Petra Nováková, která obsadila třinácté místo se ztrátou 1:03 min na vítěznou Rakušanku. Devatenáctiletá závodnice Slovanu Karlovy Vary byla v cíli velmi spokojená. „Určitě je to pěkné umístění, ještě o místo lepší než ve středu. Klasika se mi jela velmi dobře, lyže jsem měla skvěle namazané. Ve skatu to bylo horší, druhé kolo už jsem opravdu nemohla,“ svěřila se po závodě Nováková.

 

Junioři: všechny medaile do Ruska, Rostovcev je podruhé zlatý

 

Absolutní nadvláda ruských juniorských běžců na lyžích v Liberci pokračuje. Závod světového šampionátu ve skiatlonu na 10 + 10 kilometrů ovládl Dmitrij Rostovcev před Arťomem Malcevem a Alexejem Červotkinem. Rostovcev získal na šampionátu své druhé zlato, Malcev druhé stříbro. Skvělý výkon podal také český reprezentant Petr Knop, který dojel na jedenácté pozici.

 

 

Klání s hromadným startem se zúčastnilo celkem 91 běžců. V silném mrazu jeli lyžaři nejprve čtyři okruhy 2,5 km klasicky, poté další čtyři bruslařskou technikou.

 

V čele se postupem času usadila pětičlenná skupinka. Kromě tří Rusů se v ní ještě drželi Němec Martin Weisheit a Nor Simen Krueger. Ti však v závěru na doslova pekelné tempo ruských šampiónů nestačili a museli se spokojit s umístěním pod stupni vítězů. Šestý skončil další Nor Magne Haga, kterému nepomohlo ani nejrychlejší přezutí.

 

„Je naprosto úžasné, že jsem vyhrál další zlatou medaili! Dnes nás jelo pět pohromadě, zejména ve volné části jsme jeli takticky. Snažil jsem se ušetřit nějakou energii na samotný závěr. Bylo důležité najít vhodnou pozici a v pravý čas zrychlit. A je neuvěřitelné, že jsme se s týmovými kolegy sešli na stupních vítězů všichni, je to obrovské vítězství pro Rusko! O to víc se těšíme na nedělní závod štafet, rozhodně chceme znovu vyhrát,“ netajil se po vítězném triumfu Rus Dmitrij Rostovcev.

 

Českým fanouškům udělal svým vynikajícím výkonem radost teprve osmnáctiletý Petr Knop. Závodník Ski klubu Jablonec nad Nisou se dlouho držel na parádním devátém místě a o umístění v elitní desítce přišel až v závěrečném extrémně náročném stoupání. Nakonec dojel jedenáctý. Svůj životní výkon hodnotil samozřejmě pozitivně. „Spokojený jsem velice, je to zatím můj nejlepší výsledek. Rozhodovalo se v posledním kopci a tam už jsem měl úplně kožené nohy. Štěstí, že tam nebylo víc lidí, kteří by mě mohli předjet, protože tam už to byla velká krize,“ uvedl český reprezentant a potvrdil, že klíčové bylo poslední stoupání.

 

 

VÝSLEDKY:

 

Juniorky – skiatlon (5 km klasicky + 5 km volně, 71 účastnic): 1. Stadloberová (Rak.) 27:13,0, 2. Šuňajevová -6,6s, 3. Žambalovová -10,9, 4. Sedovová (všechny Rus.) -19,0, 5. Eriksenová (Nor.) -25,8, 6. Svanová (Švéd.) -27,8…13. Nováková -1:03,2, 44. Hynčicová -2:59,5, 49. Preisslerová 3:20,3, 50. Klaclová -3:27,3.

 

 

Junioři – skiatlon (10 km klasicky + 10 km volně, 91 účastníků): 1. Rostovcev 47:40,2, 2. Malcev -3,9s, 3. Červotkin (všichni Rus.) -5,2, 4. Krueger (Nor.) -6,5, 5. Weisheit (Něm.) -16,8, 6. Haga (Nor.) -48,1…11. Knop -1:17,5, 35. Kordutch -3:08,4, 60. Fellner -5:15,7, 66. Žižka -5:33,4.

iREPORTY.CZ located at , Liberec , Liberecký kraj . Reviewed by rated: 1 / 10