Sprint juniorů: První zlato pro Švédsko a Německo, Česka Charvátová šestnáctá

msj_2013_logo_final_cmyk-horizont-datum

(LIBEREC, 21. ledna 2013) – Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování 2013 v Liberci zná první medailisty. Ve sprinterských závodech klasickou technikou ve Vesci dominovali Švédka Stina Nilssonová a Němec Lennart Metz.

 

V kvalifikaci zajela nejlepší čas mezi juniorkami ruská reprezentantka Jevgenija Oščepkovová před Švédkou Stinou Nilssonovou a další Ruskou Polinou Kovaljovovou. Také mužskou kvalifikaci ovládl ruský lyžař – nejrychlejší byl Vadim Koroljov před Norem Sondrem Fosslim a Markem Kilpem z Estonska. V kvalifikaci se objevilo jedno slavné jméno. Syn dvojnásobného olympijského vítěze Andruse Veerpalu – Andreas, který však skončil v poli poražených.

 

Oba pozdější vítězové postupovali přesvědčivě také labyrintem dalších jízd. Ve finále Nilssonová zúročila své zkušenosti ze Světového poháru seniorek a nechala za sebou stříbrnou Němku Victorii Carlovou a bronzovou Jevgeniji Oščepkovovou, která potvrdila nepsané pravidlo, že nejrychlejší z kvalifikace obvykle závod nevyhrává.

 

„Liberec je pro mne skvělým místem. Vyhrála jsem zde sprint při zimní evropské olympiádě mládeže 2011 a skončila jsem druhá v týmovém sprintu Světového poháru, který se zde konal před osmi dny. Trať mi velmi vyhovovala, byla jsem na ní velice rychlá. Cítila jsem se ve skvělé formě, ale zároveň jsem se snažila nechat si síly na finále. A ono to vyšlo,“ prohlásila v cíli šťastná vítězka.

 

V mužském finále dlouho vedl Nor Bjoern Suhr, jenže v posledním stoupání o vedení přišel a skončil bronzový. Všem vypálil rybník skvělým finišem Němec Lennart Metz, stříbro si z Liberce odveze v cíli naprosto vyčerpaný Rus Vadim Koroljov.

 

„Nemyslel jsem si, že bych v Liberci mohl vyhrát, věřil jsem, že bych mohl skončit mezi pěti nejlepšími. Každou rozjížďkou jsem se však zlepšoval a kontroloval jsem její průběh. Na závod jsem se výborně vyspal a cítil se silný,“ pochvaloval si šampion Lennart Metz.

 

Čest domácích zachránila žena

 

Z kvalifikace postoupili do vyřazovacích bojů také dva čeští reprezentanti. Mezi ženami si statečně vedla Lucie Charvátová z Jilemnice, která do čtvrtfinále postoupila jednadvacátým nejlepším časem. Ve svém čtvrtfinálovém běhu, z něhož přímo postupovali nejrychlejší dvě závodnice, pak skončila třetí a čekala, zda se nepodívá do semifinále postupovým časem. Nakonec to nevyšlo a česká reprezentantka obsadila šestnácté místo.

 

Po závodu byla stále ještě devatenáctiletá Češka spokojená. „Oproti loňskému šampionátu v Turecku, kde jsem byla jednatřicátá, to je velké zlepšení. Cílem bylo kvalifikovat se, takže jsem spokojená,“ řekla Charvátová. Ve Vesci se jí tradičně jezdí dobře, místní trať jí vyhovuje. „Víc mi vyhovuje tvrdší trať, tím že ráno napadl sníh, jsem byla trochu skeptická.

 

Ale nakonec to bylo dobré, i když trať bylo hodně dlouhá a hodně těžká,“ uzavřela Charvátová, jež navázala na třinácté místo ze zimní evropské olympiády mládeže (EYOWF) v roce 2011.

 

V mužské kategorii postoupil mezi třicet nejlepších Petr Remeš ze Skuhrova, když v kvalifikaci skončil čtyřiadvacátý. V těžkém čtvrtfinále však neměl šanci. Ve svém běhu bojoval pouze o předposlední páté místo, které nakonec uhájil a celkově obsadil třiadvacátou pozici.

 

VÝSLEDKY:

 

Sprint juniorky (1,3 km, 68 účastnic): 1. Nilssonová (Švéd.) 3:27,06; 2. Carlová (Něm.) – 1,9 s; 3. Oščepkovová  -2,5; 4. Něprijajevová (obě Rus.) -5,4; 5. Gimmlerová (Něm.) -15,9; 6. Kovaljovová (Rus.) -31,7…16. Charvátová, 37. Klaclová, 38. Hynčicová (všechny ČR).
Sprint junioři (1,3 km, 82 účastníků): 1. Metz (Něm.) 2:57,19; 2. Koroljov (Rus.) -2,6 s; 3. Suhr (Nor.) -4,6; 4. Malcev (Rus.) -8,4; 5. Fossli (Nor.) -9,8; 6. Kilp (Est.) -19,7…23. Remeš, 38. Knop, 57. Žižka (všichni ČR).

Sprint juniorů: První zlato pro Švédsko a Německo,
Česka Charvátová šestnáctá

 

iREPORTY.CZ located at , Liberec , Liberecký kraj . Reviewed by rated: 1 / 10