Štafetová tečka na závěr šampionátu: triumf Švédek a Rusů, české výběry nestačily

msj_2013_logo_final_cmyk-horizont-datum

Štafetová tečka na závěr šampionátu: triumf Švédek a Rusů,  české výběry nestačily

 

(LIBEREC, 27. ledna 2013) – Závěrečný den juniorského šampionátu v Liberci patřil štafetovým běžeckým závodům. Favorizované ruské výběry však zaznamenaly pouze poloviční zlatou sklizeň. Švédská reprezentantka Stina Nilssonová zajistila skvělým finišem svému týmu vítězství. V soutěži chlapců však sborná potvrdila své kvality. České štafety skončily v poli poražených.

 

Parádní závod přinesla na světovém šampionátu v Liberci štafeta juniorek na 4 x 3,3 kilometru. Na trať ve Vesci, kde dopoledne panovaly mrazivé podmínky, se vydalo celkem čtrnáct štafet. První dva úseky se jely klasickou technikou, ve dvou závěrečných závodnice bruslily.

 

Už klasické úseky jasně určily, že o zlato budou bojovat Rusky se Švédkami. Ruské reprezentantky si vypracovaly těsný náskok, o nějž přišly až ve třetím úseku, ve kterém Sundlingová dojela Sedovovou. Švédskou euforii poté spustila v poslední části závodu Nilssonová, která v cílové rovince vynikajícím finišem porazila Šuňajevovou.

 

Češky se dlouho statečně držely. Lucie Charvátová předávala pátá a nejlepší česká juniorka Petra Nováková dokonce těsně pod stupni vítězů. Karolína Preisslerová a Petra Hynčicová ovšem přece jen na silné soupeřky nestačily. Přesto mohl být český tým spokojený, oproti loňskému dvanáctému místu si výrazně polepšil.

 

„Jsme příjemně překvapené, že jsme se vešly do první desítky. Je to pro nás dobré umístění. Pravda je, že holky na klasice to rozjely perfektně a my jsme to při bruslení trochu ztratily,“ vyprávěla v cíli finišmanka české štafety Petra Hynčicová.

 

„Já měla na čtvrtém úseku mistryni světa, vicemistryni světa a proti nim prostě ještě zajet neumím. Bylo to těžké,“ dodala závodnice Dukly Liberec.

 

Štafeta juniorů: Famózní sborná i přes krizi vybojovala zlato

 

Poslední klání světového šampionátu juniorů v Liberci dopadlo podle očekávání. Zlato ve štafetě juniorů vybojovali favorizovaní Rusové, stříbro Norsko a bronz švédský běžecký tým. Ruští reprezentanti se na trati vypořádali s krizí, kterou měl na druhém úseku čtyřnásobný medailista šampionátu Malcev. Jeho kolegové však ztrátu dohnali a zaslouženě získali nejcennější kov. Češi skončili stejně jako loni třináctí.

 

Štafetový závod juniorů absolvovalo devatenáct národních týmů. Stejně jako v kategorii dívek se jely první dva úseky klasickou technikou a závěrečné dva volně.

 

Alexej Červotkin rozjel závod podle předpokladů a předával první s náskokem dvaceti vteřin. Malcevovi ale klasika neseděla a na stadion dorazil překvapivě až jako čtvrtý. Vše ale napravil Roman Tarasov. Úžasným výkonem bleskově dohnal Švédy i Nory a předával znovu na prvním místě.

 

 

V posledním úseku se Rusové a Norové od švédského týmu oddělili. Rozhodnutí přišlo v závěrečném drsném stoupání, ve kterém Dmitrij Rostovcev vyvinul extrémní tempo a získal pro svou zemi třetí zlatou medaili na letošním šampionátu. Rostovcev se tak stal společně s německým sdruženářem Manuelem Faisstem nejúspěšnějším sportovcem světového šampionátu.

 

Česká štafeta ve složení Petr Remeš, Adam Fellner, Petr Knop a Jakub Kordač dokončila závod na třináctém místě. „Jsme docela spokojeni, třinácté místo je dobré. Tajně jsme mysleli na první desítku, ale naši soupeři jsou pořád ještě trochu někde jinde. Musíme přes léto víc potrénovat,“ zhodnotil český výkon finišman Jakub Kordač.

 

 

VÝSLEDKY:

 

Štafeta – juniorky (4 x 3,3 km klasicky/volně, 14 účastnic): 1. Švédsko (Svanová, Henrikssonová, Sundlingová, Nilssonová) 35:41,1 min, 2. Rusko (Žambalovová, Něprijajevová, Sedovová, Šuňajevová) -2,2 s, 3. Německo (Gimmlerová, Hennigová, Belgerová, Carlová) -50,3, 4. Norsko -1:05,2, 5. Rakousko -1:12,6, 6. Itálie -1:14.8… 9. Česko (Charvátová, Nováková, Preisslerová, Hynčicová) 1:50,8.

 

 

Štafeta – junioři (4 x 5 km klasicky/volně, 19 účastníků): 1. Rusko (Červotkin, Malcev, Tarasov, Rostovcev) 45:35,5 min, 2. Norsko (Suhr, Krueger, Haga, Taugboel) -18,7 s, 3. Švédsko (Svensson, Ruus, Ivars, Hornfeldt) -52,2, 4. Francie -1:05,1, 5. Německo -1:10,2, 6. Kazachstán -1:16,2… 13. Česko (Remeš, Fellner, Knop, Kordutch) – 2:56,3.

iREPORTY.CZ located at , Liberec , Liberecký kraj . Reviewed by rated: 1 / 10